Ce poți face în Cluj în săptămâna 26 septembrie-1 octombrie?

de | | 5 Minute

Ce poți face în Cluj în săptămâna 26 septembrie-1 octombrie

Traiul în Cluj nu e deloc plictisitor căci orașul transilvănean ne pregătește în fiecare zi câte ceva de făcut. Unde alegi să mergi, e alegerea ta însă. Fie că ai nevoie de relaxare, amuzament, informare sau adrenalină, evenimentele sunt pe placul tuturor. Viața culturală a orașului este mai dezvoltată ca oricând iar spațiile în care se manifestă arta, atrage artiști și public din toată țara. Ne rămâne doar să ne uităm peste lista de evenimente și să alegem ceea ce se potrivește cel mai bine cu starea noastră de spirit.

? @godiva207

Marți, 26 septembrie

09:00 UNDER HYPNOSIS – CURS DE HIPNOZĂ ȘI HIPNOTERAPIE CU THOMAS DOWD – la The Office Cluj-Napoca
09:00 Call for Aplication – la Pont Grup, Str. Mărginașă nr.42
10:00 RO ACTIV – PORTRET DE FAMILIE AL UNEI SOCIETĂȚI CIVILE – la Institut Français de Cluj
11:00 Expoziție de fotografie – Tiberiu Crișan
17:00 Ateliere pentru copii și adolescenți cu formatori francezi -la Institut Français de Cluj
17:00 Un pas în urma serafimilor (film) – la Cinema Florin Piersic
18:00 AMIT PASRICHA: ”SACRED INDIA” ȘI ”ARCHIVA” – la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
18:45 HEALTHY LIFESTYLE – ENGLISH MEETING
19:00 Marele Cutremur – Spectacol lectură – la Libraria Carturesti
19:00 RIDEFEST 2017 – PREMIERE & VELOCINEMA – la Atelier Cafe
19:00 U-BANCA TRANSILVANIA – MHP RIESEN LUDWIGSBURG – la Sala Polivalentă
20:00 CURIOSITY QUIZ 18 – la Nomad Gastro Pub

Miercuri, 27 septembrie

08:00 Înscrieri Concurs Lights on – Ediția a 3-a – Bulevardul Eroilor
09:00 UNDER HYPNOSIS – CURS DE HIPNOZĂ ȘI HIPNOTERAPIE CU THOMAS DOWD – la The Office Cluj-Napoca
09:00 SILVA-MÓDSZER KOLOZSVÁR 2017 ŐSZE – SLS & SIS / SILVA IMMERSION
10:00 Ro Activ – Portret de familie al unei societăți civile – la Institut Français de Cluj
10:00 Expoziție de icoane pe sticlă după Școala Populară (Naivă) de la Nicula – Gherla
10:00 Capodopere restaurate – la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
17:00 Bun venit în Germania (film) – la Cinema Florin Piersic
17:30 Întâlnirea săptămânală de Boardgames – la CheckPoint, Aleea Bibliotecii
18:00 GALA EXCELENTEI 5MS CLUJ #4 – la Cinema Mărăști
18:30 [email protected]ĂRTUREȘTI: ATELIER DE PICTURĂ PE CERAMICĂ PENTRU ADULȚI – la Cărturești, Alexandru Vaida-Voevod nr.53-55
17:00 ȘCOALA NATURII! – PREVENIREA RISCURILOR PE MUNTE – GRATUIT
2
0:00 Miracolul de la Cluj – Avanpremieră – Creator de creație și experiment
21:45 CHAMPIONS LEAGUE – PARIS SAINT GERMAIN VS. BAYERN MUNICH – la Nomad Gastro Pub
22:00 Petrecerea brățărilor – la After Eight

Joi, 28 septembrie

07:45 RIDE2WORK #22 – POWERED BY FSA ROMANIA
08:00 BIOGEOGRAPHY OF THE CARPATHIANS SYMPOSIUM, CLUJ-NAPOCA, ROMANIA
10:00 Târg de meserii – Ediția III – la Cluj Arena, Aleea Stadionului
15:00 THE LEGO NINJAGO MOVIE (film) – la Cinema Florin Piersic
17:30 ÎNTÂLNIRILE NEUMA LA CĂRTUREȘTI
1
8:00 HIKIKOMORI / CLUJ-NAPOCA – la Fabrica de Pensule
18:00 Clubul de Carte – M-am hotărât să devin prost – la Bookstory, Bulevardul Eroilor nr. 6-8
18:30 OBERON, A TÜNDÉRKIRÁLY / OBERON, REGELE ZÂNELOR – la Opera Maghiară, Strada Emil Isac 26-28
17:00 IDIOTUL DUPĂ F.M. DOSTOIEVSKI – la Teatrul Național Cluj-Napoca
20:00 SCLAVI | LINIA DE PRODUCȚIE – la Fabrica de Pensule
20:00 KINGSMAN: CERCUL DE AUR (film) – la Cinema Florin Piersic
20:30 SHORT FILM FACTORY BY SHORT TO THE POINT – la Mike’s Pub, Calea Motilor 147
22:00 Retro Party la After Eight

Vineri, 29 septembrie

08:00 BIOGEOGRAPHY OF THE CARPATHIANS SYMPOSIUM, CLUJ-NAPOCA, ROMANIA
10:00 FESTIVALUL DE TOAMNĂ AL ECONOMIEI GERMANE – HERBSTFEST 2017
16:00 HIKIKOMORI / CLUJ-NAPOCA – la Fabrica de Pensule 
17:00 Ateliere pentru copii și adolescenți cu formatori francezi -la Institut Français de Cluj
18:00 Atelier de parfumuri artizanale – la Bookla, 1 Ion Andreescu
18:00 GAME JAM @CLUJOTRONIC 2017 – Clujotronic, Piața Stefan cel Mare nr. 18
18:00 MEXIC : CĂLĂTORII GASTRONOMICE ȘI CULTURALE – la Cora, Bulevardul 1 Decembrie 1918 nr.142
18:00 LANSARE „SCRISOARE UNUI COPIL NICICÂND NĂSCUT” DE ORIANA FALLACI – la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
18:00 ARTA ACTUALĂ A REGIUNII MAŁOPOLSKA – la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
19:00 PLAYLIST DE C.C. BURICEA-MLINARCIC – la Teatrul Național Cluj-Napoca
19:00 CONCERT SIMFONIC – DIRIJOR GINTS GLINKA – la Auditorium Maximum, Str. Emmanuel de Martonne, nr. 1
22:00 Latino Party – la The Office Wine Bar

Sâmbătă, 30 septembrie

07:45 DEVELOPMENT THROUGH CLIMBING #10. OUTDOOR EDITION – Cheile Tureniului, Turda
10:00 WARHAMMER 40K HIGHLANDER TOURNAMENT – la Checkpoint, Aleea Bibliotecii
11:00 Atelier de pictură, relaxare & culoare – la Bricks, Strada Horea nr.2
11:00 Atelier de pictură pe ceramică pentru copii – la Carturesti Cluj, Alexandru Vaida-Voevod nr.53-55
11:00 FORME | RECOMANDAT 2+ la Mini REACTOR, Str. Petofi Sandor nr.4
12:00 HATÁRON INNEN – HATÁRON TÚL FESZTIVÁL/FESTIVALUL FĂRĂ HOTARE – la Arkhai Sculpture Park, Str. Principala nr. 442 Vlaha
12:00 INVESTIŢIILE ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT – BAZA DEZVOLTĂRII ECONOMICE
12:00 ARTBECEDAR #2.11 – P DE LA PĂPUȘICĂ CU ALEX ZAM – la Parcul Feroviarilor
13:00 WILDSTONE – FSGBRAWL THE SHOWDOWN – la Nomad Gastro Pub
14:00 Shoelala – la Hotel Beyfin, Piața Avram Iancu Nr.3
19:00 HAIDE „U” PE SCENA URBANĂ – la Universitatea Babeş-Bolyai, Strada Mihail Kogalniceanu 1
22:00 MAYHEM PARTY CU ZABRISKIE – la Euphoria Music Hall, Calea Manastur, nr. 2-6

Duminică, 1 octombrie

07:45 DEVELOPMENT THROUGH CLIMBING #10. OUTDOOR EDITION – la Cheile Tureniului, Turda
11:00 DR.BUBBLE & MILKSHAKE – MAGIA BALOANELOR DE SĂPUN – la Casa de Cultură a Studenţilor Cluj-Napoca
11:00 Întâlnire cu Cătălin Dorian Florescu – la Librăria Humanitas Cluj, Universitatii 4
12:00 PINOCCHIO –  la Cinema Dacia, Str. Bucegi, nr. 11B
12:00 HATÁRON INNEN – HATÁRON TÚL FESZTIVÁL/FESTIVALUL FĂRĂ HOTARE – la Arkhai Sculpture Park, Str. Principala nr. 442 Vlaha
13:00 7 Wonders Duel – Turneu – la CheckPoint, Aleea Bibliotecii
17:00 Întâlnire cu Adonis la FICT 2017 – la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
17:00 Ateliere pentru copii și adolescenți cu formatori francezi – la Institut Français de Cluj
18:00 HIKIKOMORI / CLUJ-NAPOCA – la Fabrica de Pensule
18:30 The Armed Man – Misă pentru pace – Premieră Națională – la Opera Națională Română Cluj-Napoca
20:00 Iepurele alb, iepurele roșu – cu Matei Rotaru – la REACTOR de creație și experiment