Reactor de creație și experiment lansează înscrierile pentru cea de-a zecea ediție Drama 5!

de | | 3 Minute

Reactor de creație și experiment lansează înscrierile pentru cea de-a zecea ediție Drama 5!

Drama 5 susține dezvoltarea dramaturgiei românești printr-un program de rezidențe de scriere dramatică la care participă anual un număr de cinci autori, selectați prin concurs. În perioada iunie-iulie 2025, cei cinci vor avea cadrul necesar pentru a finaliza o piesă proprie: ședințe de lectură și feedback cu un mentor, întâlniri cu regizori, actori, dramaturgi, producători, sprijin și încurajare pentru ducerea la bun sfârșit a ideilor lor.

Proiectul se adresează tuturor autorilor dramatici, cu sau fără experiență, care doresc să scrie o piesă de teatru într-un cadru creat special pentru acest scop.

În cele nouă ediții care au avut loc din 2016 până acum au participat 46 de rezidenți și rezidente, care au scris 47 de piese de teatru. Zece dintre acestea au fost montate la Reactor, iar multe altele au ajuns pe scenele altor teatre din țară, au fost traduse, premiate sau transformate în spectacole de teatru radiofonic. Piesele primelor opt ediții sunt publicate în volume electronice pe platforma LiterNet, unde pot fi citite gratuit, iar volumul al nouălea urmează să apară în curând. Anul acesta, pentru prima oară, spectacolele-lectură din cadrul Drama 5 vor avea loc nu doar la Reactor, ci și la Casa Kerim, în București!

Mentorul acestei ediții Drama 5 va fi Maria Manolescu, scriitoare și autoare dramatică cu experiență atât în independent, cât și în teatrele publice. În prezent predă la Masteratul de Scriere Dramatică de la UAT Târgu Mureș. Mesajul ei:

„Ca participantă la rezidența Drama 5 din 2018, m-am simțit inspirată de întâlnirea cu oamenii Reactorului și cu Alina Nelega, și recunoscătoare pentru spațiul sigur și mindsetul de creștere descoperite aici. După ediția din 2024, prima în care am coordonat workshopul de dramaturgie și sesiunile de feedback din cadrul rezidenței, cu oameni faini și generoși și texte super creative și curajoase (pe care le veți putea citi curând pe LiterNet), abia aștept ediția din 2025! Spor și inspirație tuturor!‟.

Reactor de creație și experiment lansează înscrierile pentru cea de-a zecea ediție Drama 5

Unul dintre cele cinci texte rezultate va fi montat la Reactor, iar celelalte patru vor avea spectacole-lectură la spațiul Reactor în Cluj și la Casa Kerim în București. Toate cinci vor fi publicate într-un volum colectiv în parteneriat cu LiterNet. 

Înscrierile se fac până la 5 mai 2025, la adresa [email protected]

Dosarele de înscriere trebuie să conțină: un CV al autorului/autoarei, o scurtă motivație de participare și un proiect dramaturgic (o prezentare detaliată a textului pe care se va lucra, precum și un fragment de minimum 1500 de cuvinte din acesta – atenție, textul nu trebuie să fie finalizat). Nu există nici o restricție în privința temei sau a subiectului piesei, singura cerință este ca aceasta să poată fi jucată de maximum patru actori. 

Rezidențele sunt remunerate, iar cazarea va fi asigurată pentru rezidenții din afara Clujului.

Rezultatele selecției vor fi anunțate în 15 mai.

În selecția rezidenților se vor lua în calcul originalitatea conceptului, relevanța proiectului pentru societatea contemporană, fluența și calitatea scrisului, motivația coerentă și clară de a lua parte la acest program. Se caută autori și autoare cu o voce proprie, care au ceva de spus și cărora nu le este teamă să experimenteze; persoane deschise la feedback și la colaborare.

Calendar:

  • 5 mai – termen limită de înscriere
  • 15 mai – anunțarea celor 5 rezidenți selectați
  • Iunie (la o dată stabilită ulterior) – prima etapă a rezidenței: 2 zile de workshop cu Maria Manolescu
  • 1-31 iulie – a doua etapă a rezidenței: o lună petrecută la Cluj

Design afiș: Mihai Păcurar

Proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Parteneri: Centrul de Teatru Educațional Replika din București, Asociația HEARTH din București, Facultatea de Teatru și Televiziune din Cluj-Napoca, Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică din București, Facultatea de Teatru din cadrul Universității de Arte „George Enescu” din Iași, LiterNet, TVR Cluj, Radio Cluj.

Puteți afla alte detalii și noutăți legate de Drama 5 urmărind site-ul www.reactor-cluj.com și pagina de Facebook a proiectului: www.facebook.com/Drama5.rezidente


Comunicat de presă

Simplu și rapid, pe Cluj.com găsiți informațiile de care aveți nevoie! De asemenea, pentru a fi în pas cu noutățile și evenimentele din Cluj, vă invităm să ne urmăriți și pe Facebook și Instagram.