Hot Club de Cluj Napoca au fost in Piano Cazola

de | | 2 Minute

Daca nu stiati pana acum, in orasul nostru exista un Hot Club de Cluj, compus din 4 muzicieni talentati si sufletisti. Conceptul de „Hot Club” vine de la renumitul chitarist Django Reinhardt, care in anul 1934 a format cvintetul numit „Hot Club de France”, unul dintre cele mai originale trupe din istoria jazzului.

Acest stil de muzica denumit „hot club jazz” sau „gypsy swing”, a devenit mult mai cunoscut sub numele de „gypsy jazz” sau „jazz manouche”. Formula ideala pentru a canta nu contine neaparat un tobosar, deoarece chitara ritmica sutine tempo-ul pieselor, intr-un ritm alert care a primit un nume foarte sugestiv in limba franceza si anume „la pompe”. De ce ar mai fi nevoie? o vioara, un contrabas, poate un clarinet?

Aseara, in Piano Cazola (str. Virgil Fulicea nr.3 – Piata Muzeului) am avut onoarea sa asist la un concert reusit de gypsy jazz al trupei „Hot Club de Cluj Napoca”. Bineinteles ca este unicul hot club jazz din oras si astfel va ramane. Cei 4 muzicieni experimentati, toti absolventi ai Academiei de Muzica Gheorghe Dima, ne-au adus in atentie piese cunoscute ale Parisului anilor ’30, cu multa maiestrie si sensibilitate.

Punctual artistii care compun Hot Club de Cluj sunt : Cornel Bucsa – vioara, Alexandru Hatfaludi – acordeon, Marian Balan – chitara si Iancu Pop – contrabass.

Concertul a inceput la ora 19.00, a durat aproximativ 2 ore, cu o pauza, iar biletul a costat 30 RON. Locatia s-a potrivit de minune. Categoric este una dintre cafenelele mele preferate. Este plasata in centrul vechi al orasului, aproape de Piata Muzeului. In momentul in care am intrat pentru prima data la Piano Cazola m-a impresionat bunul gust si rafinamentul pe care il ofera spatiul. Decorul este asortat perfect cu mesele, iar pianul cu coada scurta plasat langa bar, da o nota de eleganta aparte.

Clujul avea nevoie de un astfel de loc, unde te poti regasi intr-un mediu prietenos, neimbacsit, iar sufletul tau se poate deschide cu incredere datorita muzicii placute si relaxante. Cei de la Piano Cazola organizeaza des evenimente de foarte buna calitate, concerte de jazz, teatru, muzica arhaica, iar peretii sunt mereu martorii unor expozitii de pictura sau fotografie.

Nu puteam alege o combinatie mai buna intr-o seara ploioasa de joi decat un concert de jazz manouche, intr-un loc cu o acustica minunata, confortabil si calduros alaturi de un pahar de vin roze, oferit din partea casei. Sa nu uit sa mentionez un aspect important si atat de rar intalnit in Cluj : personalul cafenelei este atent cu clientela, extrem de amabil si prietenos.

Recomand Piano Cazola, atunci cand epuizat fiind de agitatia orasului iti doresti sa te retragi sa citesti cartea preferata intr-un loc aerisit si extrem de confortabil. Daca ai si marele noroc ca in aceeasi seara sa fie un concert al trupei Hot Club de Cluj, poti sa te consideri norocos si de ce nu, recunoscator ca ai gasit locul perfect.

Bucuria este si mai mare cu atat mai mult cu cat in ultimul timp am remarcat ca orasul nostru cosmopolit prinde gustul jazz-ului si al muzicii cu adevarat de calitate. Ca o adevarata capitala europeana a tineretului, nu?

Piano Cazola: http://www.pianocazola.ro/

Hot Club of Cluj Napoca : http://www.facebook.com/TrioKlausenburg