Cluj-Napoca a câștigat titlul de Oraș European al Sportului 2018

de | | 3 Minute

Cluj-Napoca a câștigat titlul de Oraș European al Sportului 2018

În cadrul unei ceremonii care a avut loc miercuri, 6 decembrie 2017, la Parlamentul European din Bruxelles, municipiului Cluj-Napoca i s-a acordat titlul de Oraș European al Sportului 2018 / „European City of Sport 2018”.

Premiul a fost oferit de către ACES Europe (The European Capitals and Cities of Sport Federation), iar ceremonia de acordare a premiilor a reunit aproape 40 de orașe mari și mici care au fost premiate cu unul dintre cele trei titluri:

 • European City of Sport – titlu ce poate fi acordat municipiilor europene cu o populație oficială între 25,000 –  499,999 locuitori, titlu acordat și municipiului nostru.
 • European Community of Sport – titlu ce poate fi acordat unei comunități europene formată din cel mult 3 municipii care împreună au o populație între 25,000 –  499,999 locuitori;
 • European Capital of Sport – se acordă unui municipiu cu o populație de cel puțin 500,000 de locuitori pe teritoriul european.

„Acest titlu castigat azi reprezinta o recunoastere europeana a viziunii si eforturilor comunitatii noastre in sustinerea investitiilor in domeniul infrastructurii sportive, a politicilor publice de promovare a sportului de masa si a recunoasterii evenimentelor sportive de nivel national si european organizate in orasul nostru.” – a declarat primarul Emil Boc.

După ce în anul 2015, Clujul a fost desemnat Capitală Europeană a Tineretului, iar candidatura la titlul de Capitală Europeană a Culturii 2021 a fost una apreciată (fiind unul dintre orașele finaliste, alături București, Baia Mare și Timișoara – care a și câștigat titlul), primirea titlului de Oraș European al Sportului 2018 vine ca o recunoaștere internațională a eforturilor depuse în acest sens în Cluj-Napoca.

„Alaturi de titlul de Capitala Europeana a Tineretului castigat in anul 2015, acest nou titlu va contribui si mai mult la cresterea vizibilitatii orasului nostru in plan international, la includerea Clujului in reteaua europeana a oraselor care promoveaza politici aplicate in domeniul sportului precum si la continuarea promovarii politicilor din domeniul sportului in orasul nostru.” – Emil Boc.

oraș european al sportului 2018

Cu o infrastructură sportivă care a încurajat organizarea a numeroase evenimente și competiții sportive, de amploare națională și internațională, precum și cu finanțări ale activităților sportive din fondurile publice, Cluj-Napoca a reușit să se plaseze în rândul celor 22 de orașe care au primit titlul special de Orașe Europene ale Sportului 2018.

Titlul de Capitală Europeană a Sportului 2018 a fost primit de către Sofia, capitala Bulgariei

În 2017, acest titlu a fost câștigat de Marseille (Franța), iar în anii ce urmează acesta va merge înspre Budapesta (capitala Ungariei) în 2019, Málaga (capitala Provinciei Málaga din comunitatea autonomă Andaluzia) în 2020 și Lisabona (capitala Portugaliei) în 2021.

Lista orașelor care au primit titlul de Oraș European al Sportului 2018:

 • Cagliari – Italia
 • Gondomar – Portugalia
 • Oostende – Belgia
 • Antequera – Spania
 • Arnhem – Olanda
 • Banja Luka – Bosnia și Herzegovina
 • Bassano del Grappa – Italia
 • Braga – Portugalia
 • Cluj – România
 • Differdange – Luxemburg
 • Foligno – Italia
 • Forli – Italia
 • Guadalajara – Spania
 • Kielce – Polonia
 • Klaipeda – Lituania
 • Kortijki – Belgia
 • Maribor – Slovenia
 • Nitra – Slovacia
 • Pau – Franța
 • San Remo – Italia
 • San Cugat del Valles – Spania
 • Santa Lucia de Tirajana – Spania
? Emil Boc & Sala Polivalentă Cluj-Napoca (Cupa Davis: România – Spania)